Turlarda Daha İyi Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Fotoğraf turlarına katılan herkesin hayali NationalGeographic gibi dergilerde yer alan fotoğraflara benzer fotoğraflar çekmektir. Doğa ve seyahat fotoğrafçılığının zorluğunu bilenler dergilere kapak olacak çekimler yapmanın kolay olmadığını da tahmin edeceklerdir. Ancak birkaç püf noktasına dikkat ederek ve sürekli fotoğraf turlarına katılarak çok iyi kareler yakalarsınız.

|Seyahatleriniz sizin için sadece vakit geçirmek ve birkaç ülke görmekten ibaret değilse vereceğimiz seyahat fotoğrafçılığı ipuçları gittiğiniz yerlerde çok daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlayacak.

Dergilere Yaraşır Fotoğraflar İçin İpuçları

Kameralarınızın teknolojisine güvenip seyahat ediyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyen birinin makinesini iyi seçmesi ancak o makineyle harikalar yaratanın kendisi olacağını bilmesi gerekir. Yani fotoğraf makineleri bir noktaya kadar işinizi kolaylaştırır. Doğru anda doğru yerde olan fotoğrafçılar muhteşem kareler yakalar.

Seyahatinizin asıl amacı fotoğraf çekmek değil bulunduğunuz şehri gezmek, keşfetmek olabilir. Hatta fotoğraf çekmek konusunda hiçbir bilginiz de olmayabilir. Ancak fotoğraf turuna çıktıysanız eğitmenlerinizden nasıl çekim yapacağınızı öğrenmeniz gerekir. Fotoğraf gezilerinde öğrendiklerinizi pratiğe dökmek için yapacaklarınız:

turlarda daha iyi Fotograf cekmenin Puf Noktaları

 • Herkesin favorisi olan mekanların dışında başka yerler keşfedin. Örneğin; Kız Kulesi İstanbul’da en çok fotoğraf çekilen yer olabilir ama siz bir de Kuzguncuk sokaklarını deneyin.
 • Aynı şeyin en fazla 3 fotoğrafını çekmeye çalışın. Fotoğraf makinenizin hafızasını tasarrulu kullanırsanız etkileyici fotoğraflar için dikkatli davranırsınız.
 • Eğer manzara fotoğrafı çekecekseniz gün doğumu ve batımı en doğru zamandır. Bunu unutmayın. Ayrıca yanal ışık kullanarak görüntünüze derinlik katabilirsiniz. Birçok fotoğrafçının önemsemediği bu konuya dikkat ederek kaliteli fotoğraf çekersiniz.
 • Kompozisyon ile ilgili 1/3 kuralını unutmayın. Konunuzu hayali çizgilerle yatay ve dikey üç eşit parçaya bölün. Çekmek istediğiniz görüntüyü ekranın ortasına almak yerine çizgilerin kesişim noktalarının birinde kalacak şekilde çekerseniz daha iyi görüntü yakalarsınız.
 • Sizi mutlu eden her anı fotoğraflayın. Belirli bir konsept hazırlayıp saatlerce tek bir kare için beklemenize gerek yok. Yediğiniz yemekleri, denk geldiğiniz çocukları, boş sokakları, müzisyenleri fotoğraflayın.
 • Farklı bir ülkede çekim yapacaksanız fotoğrafını çekeceğiniz kişiden izin almanız da önemlidir. Kimi ülkelerde herkes seve seve poz verebilirken kimi ülkelerde bu durum hoş karşılanmayabilir. Hem tepki almamak hem de iyi kareler yakalamak için izin alın.
 • Farklı açılardan fotoğraf çekin. Daha önce denemediğiniz çekim açılarını kullanın. Seyahat ediyorsunuz, standartların üstüne çıkın.
 • Fotoğraf çekerken kişinin eklemlerini karenin içine almaya dikkat edin. Diz, dirsek, bilek gibi bölümler fotoğraf karesinde bulunduğunda etkileyici görüntüler oluşur.
 • Gün batımı fotoğraflarında modelli çekim yapacaksanız flaş kullanın. Modelinizin yüzünün görünmesini sağlarsınız.
 • Tripod ve flaş gibi hayat kurtaran ekipmanları yanınızda bulundurun.
 • ISO ayarlarınızı çekeceğiniz konuya göre belirleyin. Profesyonel bir fotoğrafçı rast gele çekim yapmaz.
 • Gideceğiniz şehri ya da ülkeyi yakından tanıyın. Hangi tarihi ve doğal mirasları fotoğraflamak istediğinizi belirleyin. Tanımadığınız bir yerde fotoğraf çekmeniz zor olacaktır.
 • Fotoğraf eğitiminiz olmasa da rehberlerinizden destek alın. Onların önerilerini uygulayın.

Fotoğraf turlarına katılacaksanız mümkün olduğunca serbest zaman tanıyan turları tercih etmelisiniz. Etrafınızda kalabalık olmadan ve size müdahale edebilecek kişilerden uzaklaşarak istediğiniz kareyi çekebilirsiniz. Dikkatinizi dağıtacak herhangi bir durum fotoğrafınızın kötü çıkmasına neden olur. Gruptan uzaklaşın ve kendinize zaman tanıyın, eğer makinenizi iyi tanıyorsanız etkileyici fotoğraflar yakalarsınız.

Yazar Hakkında

client-photo-1
Fotoğraf Gezileri

Yorumlar

Bir cevap yazın