Fotoğraf Turlarında Manzara Fotoğrafçılığının Önemi

Manzara fotoğrafçılığı seyahat fotoğrafçılarının ve seyahat fotoğrafçısı olmak isteyenlerin, fotoğraf turlarına katılanların, fotoğrafçılık yeteneklerini geliştirmek isteyenlerin merak ettikleri bir fotoğrafçılık dalı.

|Uzun pozlama kullanılarak çekilen manzara fotoğrafları, bir fotoğrafçının ne kadar başarılı olduğunu da ortaya çıkarıyor.

Fotoğraf turlarında manzara fotoğrafçılığının önemi ise gezilen yerlerin etkileyici şekilde çekilmesi ve yıllarca saklanması mantığı üzerine oluşturulmuş. Yani yıllık izinlerini ya da tatillerini kullanan fotoğraf tutkunları bu gezilerle dergi kapaklarında yer alacak kadar kaliteli fotoğraflar çekmeyi amaçlıyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz manzara fotoğrafçılığının püf noktalarını öğrenmeden bavulunuzu hazırlamaya başlamamalısınız…

Manzara fotoğrafçılığı için gerekli olan fotoğraf makineleri

Fotoğraf turları için hazırlık yaparken makinelerinizi SRL makinalar arasından seçmelisiniz. Full Frame bir gövde ve geniş açı lensler size hem yüksek ISO performansı hem de keskinlik sağlar. Ayrıca geniş açılı lenslerinizi kullanarak mükemmel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Filtre ve diğer yardımcı ekipmanlarla manzaraları fotoğraflamanın dışında mimari yapıları da uzaktan çekebilirsiniz.

Manzara objektifleri

Manzara fotoğrafçılığında da Canon ve Nikon marka fotoğraf makinelerini kullanabilirsiniz. Canon EF 17-40mm f/4L USM, 16-35 F2.8 L USM, EF 24-70mm f/2.8L, 8-15mm f/4L USM modeller tercihiniz olabilir. Dilerseniz fotoğraf eğitmeninize de danışın. Ancak önerdiğimiz makineler renk dengesini kurmanızda, keskin ve kaliteli görüntüler elde etmenizde avantajlı olacaktır. Işığı doğru ayarlamanızı sağlayan objektifler fotoğraf gezileri içingündüz ve gece çekimlerinde kolaylık sağlar.

Fotograf Turlarinda Manzara Fotografcılıgının onemi

Filtre seçimi

ND filtre fotoğraf turlarında işinize yarayacak modellerdendir. Uzun pozlama yaparken ışığı düzenlemeniz ve görüntüyü sabitlemeniz için ND filtre yararlı olacaktır. Profesyonel bir fotoğrafçı iseniz filtrenizi dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Manzara fotoğraflarında her ışık ortamında sorunsuzca çekim yapabilecek filtre modelleri alınmalıdır.

Tripot ve kablo deklanşör

Fotoğraf turlarında manzara fotoğrafı çekeceğiniz zaman düşük ışık şartlarında ISO yerine tripod kullanmanız daha mantıklıdır. Gece çekimlerinizde kaliteyi yakalamak istiyorsanız tripot kullanmalısınız. İhtiyaç halinde çantanızda kablo deklanşör de olmalı. Uzak bir bakış açısı ile net görüntüler yakalayabilirsiniz.

Zaman dilimi seçimi

Manzara fotoğrafçılığında günbatımı ve gündoğumu manzara için gerekli olan rengi yakalamanızı sağlayacaktır. Mevsime göre en belirgin renklerin olduğu saatleri siz belirlemelisiniz. Seyahat ettiğiniz ülkede en güzel manzara fotoğraflarının nerelerde çekildiğini öğrenerek işe başlamalısınız. Fotoğrafçı dediğin uykusundan feragat eder. Gün doğumundan önce belirlediğiniz yerde olmalısınız.

Fotoğraf İşleme

Manzara fotoğraflarında Photoshop’un önemi de büyük. Ancak fotoğraf turu sırasında bu işlemi yapamazsınız. Turunuzun bitiminde portfolyonuza ekleyeceğiniz ya da paylaşacağınız fotoğrafları düzenleyebilirsiniz. Her zaman istediğiniz renkleri yakalayamayacağınız için Photoshop kullanmanızda yarar var.

Fotoğraf turlarında manzara fotoğrafçılığı bilgilerine sahip olmak çok önemli. Eğer fotoğraf gezilerine sürekli katılmak istiyorsanız öncelikle manzara ve uzun pozlama fotoğrafçılığı ile ilgili eğitim almanız gerekir. Gittiğiniz her yerde tarihi ve doğal mirasları rahatça fotoğraflarsınız. Profesyonelleşmek için bol bol fotoğraf çekin…

Yazar Hakkında

client-photo-1
Fotoğraf Gezileri

Yorumlar

Bir cevap yazın