Fotoğraf Gezisine Çıkarken Yanınızda Olması Gerekenler

Fotoğraf tutkunları geziye çıkarken yanlarına neler almaları gerektiğini bilirler elbette; ancak bizim yine de hatırlatma yapmamızda yarar var diye düşünüyoruz.

Fotoğraf gezileri farklı lokasyonlarda gerçekleştiği için hava ve iklim şartları da değişmektedir. Dolayısıyla fotoğrafçıların çantalarında seyahat edecekleri yerlerin coğrafi ve fiziki özelliklerine göre ekipmanların olması gerekir.

| Dijital kameralar fotoğraf seyahatlerinizde büyük kolaylıklar sunacak sizlere.

Seyahat ederken muhteşem fotoğraflar çekmeyi isteyenler bahsettiğimiz gibi ilk olarak dijital fotoğraf makinelerini yanlarına almalılar ve bu makinelerin çekmek istedikleri konsepte uygun olup olmadığından emin olmalılar. Ayrıca makineleri için uygun parkurun nereler olduğunu, hangi lokasyonlarda çekim yapacaklarını düşünmeliler. İyi bir plan başarılı görseller edinmeyi sağlar.

Planınızı oluştururken gezilecek yerlerin, mimari ve doğa fotoğrafı alanlarının listesini çıkarın ve çıkardığınız listeye göre ekipman temin edin. Nereye seyahat edeceğinize karar verdikten sonra fotoğraf seyahatinizi kolaylaştıracak planınızı hazırlayın. Bu plan içerisinde şunlara dikkat edin:

 • Turist Gibi Davranmayın! Fotoğraf çekeceğiniz yerleri iyi tanıyın. Profesyonel bir fotoğrafçı neyi çekeceğini bilmeden hareket etmez. Gittiğiniz yerin yerlisi gibi davranmak için çekim yerlerinin tarihini ve önemini öğrenin.
 • Turları Tercih Etmeyin! Siz bir fotoğrafçısınız ve tur liderine ihtiyacınız yok. Dolayısıyla kendi rehberiniz yine sizsiniz. Turlara katılıp fotoğraf çekecekseniz sınırlı bir alanda çekim yapmak zorunda kalırsınız. Kendi tur planınızı oluşturmalısınız.
 • Otellerde Kalmayın! Oteller fotoğraf seyahatinde masraflı konaklama merkezleridir. Kendinizi gezgin gibi düşünün ve hostelleri tercih edin.
 • Aynı Yerlere Gitmeyin! Kimi fotoğrafçılar sürekli Kapadokya’ya gidiyor örneğin. Tek bir mekanda uzmanlaşmak sizi iyi bir fotoğrafçı yapmaz. Seyahat ettiğiniz yerleri çeşitlendirmelisiniz.

fotograf gezisine cikarken yaninizda olması gerekenler

Fotoğraf Seyahati İçin Çanta Hazırlığı

Bir fotoğrafçının en büyük silahı makinesi ve ekipmanlarıdır. Ancak hangi makineyi ve ekipmanları alacağınızı, ne büyüklükte bir çanta ile seyahat edeceğinizi iyi belirlemeniz gerekir.

Çantanızı hazırlamadan önce mutlaka bir kontrol listesi hazırlayın. Listeyi tekrar tekrar gözden geçirin. Gerçekten de ihtiyacınız olmayacak hiç bir şeyi çantanıza koymayın. Ne kadar çok seyahat ederseniz o kadar kolay çanta hazırlarsınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise; uçağın kargo bölümüne teslim ettiğiniz çantanıza kesinlikle fotoğraf ekipmanınızı koymamanızdır. Taşıma sırasında ekipmanlarınız zarar görebilir ya da çantanız kaybolabilir. Bu nedenle ekipman çantanızı yanınıza almalısınız.

Fotoğraf gezisine çıkarken yanınızda olması gereken ekipmanları listelersek:

 • Kamera çantası. Kamera ekipmanlarınızı koyacağınız çantadır. Sırt çantası şeklinde ve koruyucu iç bölümlere sahip, su geçirmez kılıfı olan bir model tercih etmelisiniz.
 • Kameralarınız. En iyi kameranızı yanınıza almalısınız.
 • Yedek kamera. Teknik arızalarla karşılaşmanız durumunda kullanacağınız bir kameranız olsun.
 • 3 adet objektif. İşinize en çok yarayacak olan objektiflerinizi yanınıza alın.
 • Hafıza kartları. Mümkün olduğunca fazla hafıza kartı alın. Nelerle karşılaşacağınız belli değil ve bol bol fotoğraf çekeceksiniz, unutmayın.
 • Şarj aleti. Şarj aletinizi, gerekli kabloları yanınız alın.
 • Yedek pil. Yedek pilleriniz sizin kurtarıcınız olacak, çantanıza koymayı unutmayın.

Bir fotoğrafçı olarak sürekli yürüyerek fotoğraf çekeceğinizi de unutmayın. Bu nedenle yanınıza rahat bir spor ayakkabı, şapka, mevsime göre giyecekler almayı unutmayın. Güneş kremleri ve gözlükler de işinize yarayacaktır. Nerede ne ile karşılaşacağınız belli olmayacağı için tüm durumlara hazırlıklı olarak seyahat edin. İyi yolculuklar…

Yazar Hakkında

client-photo-1
Fotoğraf Gezileri

Yorumlar

Bir cevap yazın